Zerdeçal Ekstraktı

Ana Sayfa » Ürünlerimiz » Zerdeçal Ekstraktı
Kansere Karşı Koruyucu
Hepatitler – Enfeksiyon
Romatizmal Ağrılar
Alzheimer
Zerdeçal Nedir, Ne İşe Yarar?
Hint Safranı olarak da bilinen bu bitkinin, bilimsel kulllanımında, içeriğindeki Kurkuminoid’ lerin safra akımını uyarıcı ve arttırıcı, (kolokinetik ve koloretik etki) ayrıca siklooksigenaz (COX) ve prostaglandin (PGE-2) sentezini engelleyici antiflojistik (iltihap önleyici-giderici) etkileri yanında sindirim sisteminde gram(+) bakteri üremesini baskılarlar. (A. Koeberle, H. Northoff, O. Wertz; 2009)
Bunlar dışında Kurkuminoid’ lerin Co-kovsinojenler üzerine etki ederek Karsinogenez ve tümör üretimini baskıladıkları kanıtlanmıştır. Deneysel çalışmalar Kurkumin’ in antitümöral etkisini Adenozin Monofosfat’ a (Camp) bağlı proteinkinaz enzimini baskılayarak sitotoksik (kanser hücresi öldürücü) etkili olduğunu göstermiştir. Bu suretle karsinojen maddelerin DNA üzerine yığılması engellenerek ölmüş kanser hücrelerinin dokudan uzaklaşması (Apoptosis) sağlanır. Bunlara ek olarak yukarıda bahsi geçen antiflojistik etki ile eklem iltihaplarında (Romatoid Artrit) ve idrar yolu iltihaplarında kullanılmaktadır. Ayrıca zerdeçalın MS- Alzheimer, demans, felç, siroz, hepatit B-C, yüksek kolesterol, ülserler, katarakt, kemik erimesi, akciğer fibrozisi, kalp ve damar hastalıkları, sigaranın zararları, kemoterapi sonrası enfeksiyonel ve toksik etkiler, romatizmal ağrılar, bağırsak polipleri ve alerji gibi hastalıklarda birçok olumlu sonuç alındığına dair araştırma ve yayınlar bulunmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda toz olarak tüketilen zerdeçalın, % 85′ inin bağırsaklar üzerinden atıldığı izlenmiştir. Zerdeçal ile ilgili yapılan tüm araştırmalar laboratuar ortamında etanol, dimetilsülfoksit, aseton gibi solventlerde zerdeçalın seyreltilmiş özütü elde edilerek yapılmıştır. Bu sebeple zerdeçalın bilimsel sonuçları ekstrakt kullanımı üzerinedir.
Tavsiye Edildiği Alanlar: Antikanserojen, enfeksiyon hastalıkları, beyin hastalıkları (MS, Felç, Alzheimer, Parkinson) karaciğer hastalıkları, kolon polipleri, kemoterapik hasarlar, romatizmal ağrılar, katarakt, sedef, behçet hastalığı.
Uyarılar:Bilinen hiçbir toksik etkisi yoktur. Safra kanalı tıkanıklığı olanlar dikkatli kullanmalıdır.
zerdecal
İçerdiği Etken Maddeler
 • Curcumin
 • İnterlökin
 • Lökotirien
 • Uçucu Yağlar
 • Prostaglandin
 • Reçine
 • Polifenoller
 • Organik Asitler
Referanslar
 • Türkiye’ de ve Dünya’ da Önemli Tıbbi Bitkiler ve Kullanımları, Prof. Dr. Ulvi Zeybek, Ecz. Muzaffer Haksel, Zade Sağlık Yayınları, syf:202-205, İzmir 2010
 • Türkiye’ de Bitkilerle Tedavi, Prof. Dr. Turhan Baytop, Nobel Tıp Kitapevi, 2. baskı, syf:366-367, 1999.
 • Teedrogen Und Phytopharmaka, Max Wichtl; syf:717-720, 5.ED. Wvg Stuttgart 2009.

 

Eklenmemiş
Eklenmemiş
Eklenmemiş